خانه / اخبار خارجی / حمید رضا صدر: منچستر سیتی ،کالبد شکافی قطار آهنین

حمید رضا صدر: منچستر سیتی ،کالبد شکافی قطار آهنین

این هفته لسترسیتی جان سخت که جانانه می جنگید را در زمینش با دو گل گابریل خسوس و کوین دی بروین به زانو درآوردند تا همه یادشان رود پارسال در همین میدان ۲-۴ زانو زده بودند. این دهمین پیروزی متوالی شان در لیگ بود و شانزدهمین برد پیاپی شان در همه رقابت ها. آنها همه حریفان شان در لیگ را به زانو درآورده اند و فقط برابر اورتون به تساوی تن داده و دو امتیاز از دست داده اند.

 

پاس ها

تعداد پاس های بازیکنان سیتی بسان همه تیم هایی که گواردیولا رهبری شان را در دست داشته بازتابنده “کمیت” و “کیفیت” نمایش آبی آسمانی ها شده. متوسط ۸۹ درصد دقت پاس سیتی بیش از هر تیمی در لیگ برتر است. آرسنال با ۸۴ درصد در رده دوم قرار دارد، تاتنهام و منچستر یونایتد با ۸۳ درصد در رده سوم قرار دارند و چلسی و لیورپول با ۸۲ درصد در رده چهارم… سیتی در هر بازی در لیگ متوسط ۶۴۳ پاس کامل ارسال کرده که عدد نجومی بشمار می رود. این عدد یعنی ۱۳۰ پاس بیشتر از آمار آرسنالی ها که در رده دوم قرار گرفته اند، یعنی ۲۳۰ پاس بیشتر از آبی پوش های چلسی در هر بازی، یعنی ۲۲۰ پاس بیشتر از سرخپوش های منچستر یونایتد در هر دیدار.

 

حمله

سرجیو آگرو، گابریل خسوس، کوین دی بروین، داوید سیلوا، لیروی سانه و رحیم استرلینگ… یعنی ویترین بزرگی از بازیکنان تهاجمی با ویژگی های متنوع از به رخ کشیدن کورس های برق آسا، دریبل های تماشایی، پاس های بی نقص و شوت های تمام کننده. در چنین قابی مهاجمان سیتی در لیگ قهرمانان چهار گل به ناپولی زده اند و چهار گل به فاینورد. باورکردنی نیست که آنها پنج بار در لیگ دروازه لیورپول را فتح کرده اند، شش بار دروازه واتفورد، پنج بار دروازه پالاس و هفت بار دروازه استوک را!
سیتی در دوازده بازی لیگ ۴۰ بار دروازه ها را فتح کرده، ۳/۳ گل در هر دیدار. یونایتد با ۲/۲ گل در هر بازی در رده دوم قرار گرفته و لیورپول با متوسط ۲ گل در هر دیدار در رتبه سوم. ولی آن چه آمار سیتی را فاخرتر کرده میزان کارآیی شان است. آنها برای زدن یک گل به متوسط چهار تا پنج شوت نیاز داشته اند که نمایشگر زهرآگین بودن مردان پپ است. ۴۴ درصد شوت های آنها توپ را در قاب دروازه حریفان جای داده که بهترین رکورد لیگ بشمار می رود. این آمار برای تعقیب کنندگان سیتی کمتر از ۴۰ درصد بوده.

 

در توصیف کوین دی بروین

گل تماشایی او درون دروازه لستر نمایشگر درخشش بی حصرش در این فصل بود. پسر بلژیکی طی ۷۵ بازی برای سیتی در لیگ در به ثمر رسیدن ۵۰ گل آبی پوش ها نقش داشته – ۱۶ گل و ۳۴ پاس گل – که بهترین آمار هر هافبکی در تاریخ لیگ برتر با این تعداد بازی بوده.

تصاحب و حفظ توپ

سیتی بدل به تیم پپ شده، یادآور روزهای اوج بارسلونا، یادآور ژاوی و اینیستا، یادآور تیکی تاکا. با مردانی توانا در حفظ و جابجایی توپ در فضاهای محصور شده و تنگ. مردانی که تقریبا طی دو سوم هر بازی توپ را بین خود می گردانند و می چرخانند: آنها به طور متوسط در ۶۶ درصد اوقات هر دیدار توپ را در انقیاد خود داشته اند که یعنی ۷ درصد بیش از آرسنال و تاتنهام در رده بعدی، یعنی ۸ درصد بیشتر از لیورپول، ۹ درصد بیشتر از منچستر یونایتد و ۱۳ درصد بیشتر از چلسی.

 

دفاع

بهترین مدافعان لیگ برتر از منچستر سرخ و آبی آمده اند. یونایتد طی دوازده دیدار فقط ۶ گل خورده و سیتی ۷ گل. تاتنهام و برنلی با ۹ گل خورده در رده سوم قرار دارند و سایر تیم ها تعداد گل های دریافتی شان دو رقمی شده. سیتی برابر لستر بدون نیکلاس اوتامندی محروم بازی کرد. با وینست کمپانی به میدان بازگشته. مصدومیت جان استونز هم دفاع سیتی را شکننده نکرد و مانگالا جایش را گرفت. با این وصف مصدومیت بلند مدت استونز و نمایش کمپانی پا به سن گذاشته برابر لستر که شایسته دریافت کارت قرمز بود ناقوس خطر را برای دفاع سیتی به صدا درآورده.

 

آن “صفر”

ناپولی در سری آ هنوز شکست  نخورده، بارسا و والنسیا در اسپانیا هم بی شکست مانده اند، همین طور پاری سن ژرمن در فرانسه.  یکی از این “صفرهای” جادویی هم به سیتی تعلق دارد. آنها طی دوازده بازی هنوز شکست نخورده اند، هنوز زانو نزده اند.  در لیگی بسیار طاقت فرسا تر از سایر لیگ ها برابر حریفان پرشماریی که در آغاز فصل تا دندان مسلح شده بودند.

حتما بخوانید :  چلسی صفر - رم 3

درباره ی varzeshbest

مطلب پیشنهادی

همسر کاوه رضایی چگونه به تیم والیبال شارلوا پیوست ؟

پس از پیوستن کاوه رضایی به تیم شارلوا بلژیک همسر او فرنوش شیخی که عضو …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.